- Tietoja
- Julkaistu: 04.10.2006 04.10.2006
- Osumat: 4251 4251
http://www.poliisi.fi/poliisi/krp/home.nsf/PFBD/34FC7BA5DF1B2567C2256E5200405112?opendocument
Huumausainerikokset lisääntyivät, törkeiden rikosten määrä ennallaan
Poliisin ja Tullin rekisteröimien huumausainerikosten määrä kasvoi viime vuonna noin kahdeksan prosenttia edellisestä vuodesta. Viime vuonna nousi erityisesti huumausaineiden käyttörikosten määrä, mutta törkeiden huumausainerikosten määrä pysyi lähes ennallaan. Voimakkaimmin huumausainerikokset lisääntyivät Etelä-Suomen läänissä, jossa myös törkeitä huumausainerikoksia kirjattiin edellisvuotta enemmän.
Huumausainetakavarikoissa oli suurin lisäys huumausaineeksi luokiteltavan Subutexin takavarikkomäärässä. Subutex-tabletteja saatiin viime vuonna takavarikkoon 37 284 kappaletta, mikä oli yli kaksi kertaa enemmän kuin vuonna 2002.
Muista Suomessa takavarikkoon saaduista aineista kasvoivat marihuanan, kannabiksen, kokaiinin ja katin määrät. Marihuanaa takavarikoitiin 45,3 kiloa (32 kg v. 2002), kannabiskasveja 8 801 kpl ja muuta kannabista 20,4 kiloa (6 385 kpl ja 15,5 kg v. 2002), kokaiinia 1,1 kiloa (0,5 kg v. 2002) ja katia 1 900 kiloa (1 050 kg v. 2002).
Sen sijaan hasista, heroiinia, amfetamiinia ja ekstaasia takavarikoitiin edellisvuotta vähemmän. Hasista takavarikoitiin viime vuonna 423,1 kg (482 kg v. 2002), heroiinia 1,6 kiloa (3 kg), amfetamiinia 114,6 kiloa (129 kg) ja ekstaasitabletteja 35 216 kappaletta (45 100 kpl).
Lainvalvontaviranomaisten kansainvälisen yhteistyön tuloksena ulkomailla saatiin takavarikkoon merkittäviä määriä Suomen markkinoille tarkoitettuja huumeita.
Subutexia haetaan Ranskasta ja Virosta
Subutexin käyttäjät hakevat ainetta Ranskan lisäksi Virosta, missä sitä saa helposti apteekista virolaisten lääkärien määräyksillä. Myös kuriirit tuovat ainetta Virosta. Suurimittaista Subutexin levitystä on esiintynyt Suomessa muiden huumausaineiden, kuten amfetamiinin ja kannabistuotteitten levityksen yhteydessä.
Ekstaasin tuotanto keskittyy Eurooppaan, mistä sitä kuljetetaan suuria määriä eri puolille maailmaa. Euroopassa ekstaasin tuotantoa on erityisesti Alankomaissa, Belgiassa, Espanjassa, Ranskassa ja Isossa-Britanniassa sekä Liettuassa, Puolassa, Tshekissä ja Virossa. Suomeen ekstaasia salakuljetetaan sekä Virosta että Keski-Euroopan maista.
Sekoittamoita löydetty Suomessa
Synteettisten huumausaineiden valmistukseen liittyvää toimintaa selvitettiin viime vuonna Suomessa kymmenkunnassa tapauksessa. Osassa oli kysymys sekoittamoista, osassa suunnitelmista aineiden valmistamiseksi. Kyse oli yleensä pienimuotoisesta yksittäisestä toiminnasta.
Huomattavin tapaus oli virolaisten johtama sekoittamo. Lopputuotteista oli kyse myös keväällä paljastetussa Rohypnol-valmistamossa, josta tuotetta markkinoitiin pääasiassa ulkomaille. Synteettisten huumausaineiden valmistaminen on Virossa edelleen niin turvallista ja edullista, että tuotantoa ei yleensä kannata siirtää loppuyhdistämistä lukuun ottamatta Suomeen.
Virolaiset rikollisryhmät keskeisessä asemassa
Virolaisilla rikollisryhmillä on merkittävä rooli lähes kaikkien huumeiden salakuljetuksessa Suomeen. Espanjassa toimivat virolais- ja venäläisryhmät ovat luoneet kokaiinin salakuljetusverkoston, joka välittää ainetta suoraan Etelä-Amerikasta Pohjois-Euroopan ja Venäjän markkinoille.
Järjestäytyneet rikollisryhmät käyttävät kiinnijäämisriskin vähentämiseksi erilaisia salakuljetusreittejä. Viron ja Suomen välisen meriyhteyden lisäksi huumeita salakuljetetaan Virosta erityisesti Ruotsin ja Ahvenanmaan kautta Suomeen. Ruotsin kautta huumausaineita tulee Suomeen myös maitse Haaparannan ja Tornion kautta.
Venäjän vakava huumausainetilanne uhkaa Suomea
Suomen rikollisuustilanteeseen vaikuttavia keskuksia Venäjällä ovat Pietarin lisäksi Sortavala, Kostamus, Petroskoi, Kantalahti ja Muurmansk. Erityisesti Muurmanskin ja Kantalahden alueet ovat huumausainekaupan kannalta kiinnostavia, vaikka huomattavia takavarikkoja ei Suomessa ole tehty.
Huumausaineita salakuljetetaan Venäjältä Suomeen myös Laatokan ja Äänisen alueilta, erityisesti Sortavalasta ja Kostamuksesta. Venäläiset viranomaiset takavarikoivat viime vuonna Pietarissa noin kilon kokaiinia, joka oli venäläisten mukaan tarkoitettu Petroskoin kautta Suomen ja Ruotsin markkinoille.
Murrot lääkeaineiden säilytystiloihin lisääntyivät
Murrot ja murtoyritykset huumaavia lääkevalmisteita säilyttäviin tiloihin lisääntyivät noin 20 prosenttia edellisvuodesta, 123:sta 148:aan. Onnistuneiden murtokeikkojen kohteena olivat aiempaakin useammin apteekkien sijasta terveydenhoitopalveluja tarjoavat laitokset, terveyskeskukset ym. vastaavat tilat.
Apteekit ovat tehostaneet murtosuojaustaan, ja siksi tekijät turvautuivat muihin kohteisiin. Apteekkeihin kohdistuneet murrot ovat vähentyneet erityisen paljon Helsingissä ja Etelä-Suomen läänissä, kun sen sijaan Länsi-Suomen läänissä apteekkeihin kohdistuneet murrot lisääntyivät edellisvuoden selvän pudotuksen jälkeen.